Bezpieczne zakupy w sieci – inforyby doradzają.

przez inforyby.pl

W internecie mamy setki tysięcy ofert sprzedaży sprzętu wędkarskiego. Trafiamy na reklamy obiecujące niemalże cud w łowieniu ryb. Czy rzeczy, które kupujemy w sieci są naprawdę tak skuteczne jak opisują je reklamodawcy? Tą ocenę zostawiamy Wam. Poniżej jednak przedstawiamy podstawowe zasady, którymi warto posiłkować się podczas robienia zakupów przez internet.

1. Sprawdzaj dane kontaktowe i identyfikacyjne sprzedawcy. Brak numeru telefonu czy kontaktu do przedsiębiorcy powinny być sygnałem dla nas aby przyjrzeć się bliżej firmie.

2. Opinie o firmie. W obecnych czasach opinie można wystawić bezpodstawnie – jednak wiele serwisów dba o dobro sprzedających i kupujących. Dlatego dobrze jeśli sprzedający ma większość opinii pozytywnych. Zwracajmy na to uwagę.

3. Sprawdź czy masz bezpiecznym połączenie. Wpisując dane w formularzach na stronach www sprawdź adres w górnej części strony czy widnieje „https” zamiast „http”. Szukaj symbolu zazwyczaj zielonej (zamkniętej) kłódki, oznaczającej bezpieczne połączenie.

4. Sprawdź wybór różnych metod płatności. Płatność z góry i brak innych form płatności może być podejrzane. Sprawdzone serwisy proponują różne metody płatności i ochronę kupującego.

5. Sprawdź regulamin i zasady zwrotów. Sprzedający powinien opublikować zasady zwrotów w jasnej i czytelnej formie. Pamiętajmy, że kupując przez internet mamy 14 dni na zwrot towaru kupionego na odległość bez podania przyczyny (według art. 27 Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 marca 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o prawach konsumenta)

6. Zapoznaj się dobrze z ofertą. Często pod wpływem emocji bądź pośpiechu nie czytamy rzeczy ważnych. Nie chodzi tutaj już o sprzęt wędkarski ale o każdy inny przedmiot kupowany przez internet. Np. program komputerowy wyglądający dobrze na zdjęciu po atrakcyjnej cenie – może okazać się wersją pudełkową – trail – czyli na okres próbny gdzie i tak będziemy musieli za niego zapłacić.

7. Logowanie i wylogowywanie. Pamiętajmy o wylogowywaniu się ze stron aby nikt nie miał dostępu po zakończonej transakcji.

8. Sprawdzaj adres w przeglądarce za każdym razem. Podczas przekierowywania na stronę bankową czy też stronę płatności, zawsze sprawdzajmy jej adres aby nie stać się ofiarą kopii strony która wygląda na oryginalną np. strony bankowe. Strona taka może przechwycić nasze dane do logowania.

9. Korespondencja. Pamiętajmy aby nasze pytania do sprzedawcy najlepiej potwierdzać mailowo aby zabezpieczyć się w razie sporu.

Mamy nadzieję, że powyższe zasady przydadzą się Wam kupującym, a także Waszym znajomym podczas zakupów nie tylko sprzętu wędkarskiego ale także każdego innego dlatego podziel się tą informacją ze znajomym – być może dzięki tej wiadomości pomożesz mu bezpieczniej kupować w sieci.

Pozdrawiamy inforyby.pl

To powinno Ci się spodobać

error: Content is protected !!